FOCUS NA JAGUARA – WYPRAWA FOTOGRAFICZNA DO MISTYCZNEJ AMAZONII
18.08-3.09.2020
16 dni
Boliwia
max. 6 osób
Fotografujesz? A może dopiero zaczynasz przygodę ze zdjęciami?
Rozwiń siebie, swój fotograficzny warsztat i portfolio. Sprawdź się podczas unikalnej wyprawy skierowanej do fotografów, miłośników przygód i osób po prostu kochających przyrodnicze wyzwania.
„Focus na jaguara” to jedyna na polskim rynku oferta wyjazdu pozwalająca doświadczyć piękna i potęgi amazońskiej dżungli z nieosiągalnej dla zwykłego turysty perspektywy – rzeki Madidi. Podczas kilkudniowego spływu tratwą znajdziesz się w idealnych miejscach, by uchwycić przelatujące nad głową kolorowe papugi Ara, wygrzewające się na piasku Anakondy czy wreszcie królującego w tym miejscu jaguara. Ale bez obaw. Przez cały czas będziesz pod opieką doświadczonych podróżników Flugo oraz miejscowych przewodników – mieszkańców lasów z ludu Tacana oraz T’simanes Mosetenes. Po prostu sam zamieszkasz tu z nimi na trochę. Tak! W najprawdziwszej dżungli. Dzięki temu doświadczysz zjawiskowości i siły amazońskiej natury. Dlatego oprócz zdjęć, doświadczenia i bezcennej wiedzy, jak przetrwać z dala od cywilizacji, z tej wyjątkowej podróży przywieziesz coś jeszcze – zupełnie nowe spojrzenie na siebie. I otaczający nas świat.
Jedno jest pewne: z takimi fotografiami i tak rozwijającą wewnętrznie przygodą będziesz triumfował do końca życia. Odmienionego życia. Jako lepszy człowiek.
TERMIN:
18 sierpnia 2020 -3 września 2020
SUGEROWANE PRZELOTY:
18.08 Warszawa – Frankfurt 10:10-11:55
18.08 Frankfurt – Bogota 14:25-18:59
18.08 Bogota – La Paz 21:20-02:05+1
02.09 La Paz – Bogota 03:20-06:10
02.09 Bogota – Frankfurt 20:55-15:05+1
03.09 Frankfurt – Warszawa 16:30-18:05
CENA: około 5000 PLN/osoba
KONTAKT DO PILOTA WYPRAWY:
Tomasz Siuda
mail: kontakt@tomaszsiuda.pl
tel: +48 509 990 713
UWAGI:
Maksymalna liczba uczestników – 6 osób.
UWAGA! Plan dzienny może ulec zmianie ze względów bezpieczeństwa wynikających z nieprzewidzianych okoliczności, takich jak np. niesprzyjające warunki pogodowe, niekorzystny rozkład lotów, nieplanowane zdarzenia itd.
Obywatele polscy udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni.
Zaleca się szczepienia przeciwko Żółtej Febrze. Więcej na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/boliwia
- Odpowiednie obuwie (wygodne buty do chodzenia po lesie, kalosze oraz buty do sportów wodnych)
- Przewiewne koszulki z długim rękawem oraz coś cieplejszego na chłodne dni w La Paz
- Cieplejszą bluzę lub polar
- Lekkie spodnie z długimi nogawkami oraz cieplejsze spodnie przydatne podaczs pobytu w La Paz
- Nakrycie głowy chroniące przed słońcem np. czapka z daszkiem
- Chusty lub bandany pzydatne do ochrony przed słońcem i owadami
- Bielizna osobista oraz bielizna do spania
- Lekka kurtka przeciwdeszczowa
- Strój kąpielowy, kąpielówki
- Okulary przeciwsłoneczne
- Latarka czołowa
- Narzędzie wielofunkcyjne np. scyzoryk
- Przybory toaletowe
- Ręczniki
- Lekarstwa i środki osobiste (nie jest zalecane korzystanie podczas wybrawy ze soczewek kontaktowych)
- Notatnik i przybory do pisania
- Środki przeciwko owadom oraz krem z filtrem UV
- Duża torba typu wojskowego lub duzy plecak survivalowy. W wyprawach tego typu walizki się nie sprwadzą.
- Mniejszy plecak do codziennego użytku. Przyda się do zapakowania wody czy sprzętu fotograficznego
- Torba fotograficzna do bezpiecznego transportu sprzętu (Organizatorzy zapewniają wspólne, specjalistyczna skrzynie Pelican dla każdej tratwy)
dzień 1, „Hola Bolivia” - czyli przywitanie z Boliwią
La Paz – Rurrenabaque – Ixiamas
Twoja amazońska przygoda rozpocznie się w La Paz – mieście, w którym mieści się siedziba boliwijskiego rządu. Spędzisz tu jednak tylko chwilę. To również dla Twojego dobra. Tutejsze lotnisko znajduje się bowiem na wysokości ponad 4000 metrów n.p.m. Chcemy uniknąć możliwej choroby wysokościowej, dlatego jak najszybciej mniejszym samolotem wyruszymy odrazu do Rurrenabaque. Dzięki temu nasz pierwszy wspólny posiłek zjemy już w tropikach. Będzie to również okazja, by poznać się bliżej i poruszyć sprawy organizacyjne.
A co z La Paz? Bez obaw. Zdążysz jeszcze zwiedzić miasto pod koniec pobytu w Boliwii. Będziesz miał na to całe dwa dni.
Ale wróćmy do Rurrenabaque. Jeżeli rozkład lotów będzie na tyle sprzyjający, by dotrzeć tu odpowiednio wcześniej, jeszcze tego samego dnia – po posiłku – ruszymy dalej. W stronę Ixiamas. Tym razem łodziami lub miejscowym promem przepłyniemy rzekę Beni, aż do miejscowości San Buenaventura. Stąd, po czterech godzinach jazdy samochodami powinniśmy znaleźć się w Ixiamas. Spędzimy tu noc w hotelu o tej samej nazwie. Typowym, ale najlepszym w tym miasteczku. Zjemy też wspólną kolację.
Jeśli natomiast przybędziemy do Rurrenabaque zbyt późno, by dotrzeć sprawnie do Ixiamas, wyruszymy do niego dopiero następnego dnia rano.
dzień 2-3, Pożegnanie cywilizacji i pierwszy kontakt z Amazonią
Ixiamas – Alto Madidi
Spacer po Ixiamas pozwoli nam nie tylko poznać lokalne życie tutejszych mieszkańców, ale i nieco odetchnąć. Przyda się, bo rano czeka nas kolejna długa przeprawa. Terenówką i na pieszo.
Po wczesnej pobudce i śniadaniu wyruszymy samochodami terenowymi z Ixiamas w stronę rzeki Madidi, w rejonie Alto Madidi. Do pokonania mamy w sumie 80 kilometrów. Z każdym z nich będziemy oddalać się od cywilizacji i coraz bardziej zagłębiać się w puszczę Amazonii. Nasza droga szybko zmieni się leśną, a po czasie nawet i jej warunki nie pozwolą na dalszą jazdę.
Marsz przez dżunglę
Z powodu tego, że droga nie dochodzi do rzeki Madidi, ostatnie 12 kilometrów będziemy musieli pokonać pieszo. Wąską ścieżką przez dżunglę. Tym samym będzie to nasz pierwszy kontakt z lasami Amazonii.
Nasze podstawowe bagaże będą dźwigać towarzyszący nam tragarze. Jednak każdy z uczestników będzie również zobowiązany do niesienia w plecaku wody do picia, aparatu fotograficznego i kilku rzeczy, które uzna za niezbędne.
Pierwsza noc w dżungli
Kiedy w końcu dotrzemy na brzeg rzeki Madidi, rozbijemy na nim swoje pierwsze obozowisko. W dowolnie wybranym miejscu. Zjemy obiad i spędzimy pierwszą noc w namiotach na plaży. Tu poznamy również naszych przewodników z plemienia Tacana. Od teraz, to oni będą naszymi opiekunami wyprawy.
Na miejscu czekać też na nas będą tratwy i łodzie, na których przypłynie nasz cały sprzęt wyprawowy. To również czas naszego „zaokrętowania” i przygotowania się do wypłynięcia.
dzień 4-10, Amazonia z perspektywy tratwy i namiotu
W stronę Puerto Serima
Przed nami sedno całej wyprawy. Sześć niezwykłych dni. Pełnych dzikiej przyrody i wielu okazji do poznawania świata oraz odkrywania samego siebie. Z dala od cywilizacji. W głębokim poczuciu, że teraz wszystko zależy tylko od nas. I od Amazonii, w której na krótko przyszło nam żyć. A doświadczymy jej nadzwyczaj dokładnie. Z bliska. Z wody. I lądu.
Dżungla z pokładu tratwy
Główną atrakcją tych dni będzie spływ malowniczą rzeką Madidi. Do tego wykorzystamy specjalnie przygotowane tratwy z balsy lub dętek. Spływy odbywać się będą w ciągu dnia i potrwają kilka godzin. W tym czasie będziemy się również często zatrzymywać na odpoczynek czy drugie śniadanie.
Na pokład zabierzemy własne racje żywnościowe i napoje wystarczające na jeden dzień spływu. Bez obaw będziemy mogli wziąć również ze sobą sprzęt fotograficzny. Tratwy wyposażone są bowiem w wodoodporne skrzynie, dzięki którym bezpiecznie przechowamy urządzenia i uchronimy je przed zamoczeniem czy zniszczeniem.
Ponadto przez cały czas asystować nam będzie łódź z silnikiem motorowym (silnik typu peke-peke). To na tej jednostce znajdować się będzie całość naszego bagażu, zaopatrzenie i sprzęt biwakowy. Dzięki temu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, będziemy mieli możliwość dodatkowego zaopatrzenia, pozostawienia lub podebrania niezbędnych nam rzeczy.
Dzikie obozowiska
Obozy będziemy rozbijać w godzinach popołudniowych. Zwykle na piaszczystych plażach rzeki, nad jeziorami lub nadbrzeżnym lesie. To ile zostaniemy w danym miejscu zależeć będzie tylko od nas. Jeśli spodoba się nam okolica możemy pozostać w niej dłużej niż tylko na jedną noc. Przedłużony postój może być również podyktowany warunkami pogodowymi, na przykład opadami deszczu. Pamiętajmy jednak, że nawet takie sytuacje to po prostu rodzaj doświadczania dzikiej natury i sprawdzenia samego siebie. Nasza wyprawa to przecież przede wszystkim przepiękna przygoda w Amazonii.
Czas na odkrywanie
Nie ważne, czy dłuższy pobyt w obozowisku będzie wynikał z naszej świadomej decyzji, czy konieczności. Na pewno nie będzie to czas stracony. Oprócz spraw natury technicznej, takich jak sprawdzenie sprzętu fotograficznego, naładowania baterii i inspekcji tratw, to przede wszystkim okazja by podzielić się własnymi wrażeniami czy porozmawiać o fotografii przyrodniczej. To również szansa na bliższe poznanie dżungli, łowienie ryb, nocne wycieczki i poznawanie lasu tropikalnego. Wreszcie to prywatny czas dla każdego z nas. Na medytację i odpoczynek w szczególnym miejscu na ziemi. Czas na krótką podróż do wnętrza samego siebie.
Spływ zakończymy dziesiątego dnia w maleńkiej osadzie Puerto Serima. Tu w namiotach spędzimy ostatnią noc nad brzegiem rzeki Madidi. Po wspaniałych sześciu dniach spędzonych w dżungli, następnego ranka wyruszymy w stronę cywilizacji.
dzień 11, Powrót do cywilizacji
Z Puerto Serima ruszamy samochodami terenowymi w stronę Ixiamas. W zależności od czasu dojazdu i pory dnia zostajemy tu na noc (nocując w miejscowym hotelu) lub ruszamy dalej, do Rurrenabaque, gdzie w hotelu witamy nasz „powrót do cywilizacji” wykwintną kolacją.
dzień 12, Czas na La Paz
Z Rurrenabaque wylatujemy do La Paz. W planie nocleg w hotelu w południowej (niskiej) części miasta oraz spacer po La Paz.
dzień 13, La Paz - na pożegnanie
Kolejny dzień w La Paz spędzamy na pamiątkowych zakupach, zwiedzając Muzeum Etnograficzne i spacerując po mieście. Zasmakujemy też obiadu w restauracji serwującej tradycyjne potrawy boliwijskie. To czas na pożegnanie z naszą grupą, Boliwą i ostatni nocleg w hotelu.
dzień 14, Witaj Europo
Nocny wylot z La Paz. Całodzienne zwiedzanie Bogoty i wieczorny wylot do Polski (via Frankfurt)
cena
13 900 PLN / osoba + koszt przelotu ok. 5000 PLN (cena podana przy założeniu 6 osób)
cena obejmuje
Pilota- fotografa Tomek Siuda
Opieka polskiego rezydenta Mileniusza
Ubezpieczenie uczestników imprezy turystycznej KL 100.000 EURO+ NNW 20.000 PLN + BP 2000 PLN
Opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Transfery uczestników –minibus + 4×4
2 noclegi w pokojach 2-osobowych w hotelu 3-4* w La Paz ze śniadaniami
Podczas eksploracji Amazonii noclegi w namiotach jednoosobowych
Pełne wyżywienie podczas spływu
Pakiet startowy uczestnika: koszulka okolicznościowa, gadżety
Foto i wideo-relacja wspólna dla wszystkich uczestników
cena nie obejmuje
Kosztów biletów lotniczych – już od 5000 PLN
Zwiedzania Bogoty ostatniego dnia – 100 USD
Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
Ubezpieczeń dodatkowych uczestników poza wskazanym(choroby przewlekłe!)
Własnych wydatków
Biletów wstępu i opłat związanych z wejściem/wjazdem do punktów atrakcji turystycznych
Napiwków i innych opłat zwyczajowych
Obiadu i kolacji w La Paz