Wyprawa kamperem – Nieznany wschód

}

9 dni

POLSKA, PODLASIE

max. 6 osób

Województwo podlaskie to miejsce, w którym 30% powierzchni zajmują lasy, mieszka tu prawie 30% całej populacji łosi w Polsce. W regionie znajdują się 4 parki narodowe i najgłębsze jezioro w Polsce. Województwo stanowi część czystego ekologicznie obszaru zwanego „Zielonymi Płucami Polski”. To raj dla miłośników przyrody i wakacji bez tłumów. Pakuj kampera i ruszaj z nami w drogę!

Termin wyjazdu:

Oferta ważna cały rok (w zależności od dostępności kamperów w danym terminie)

Trasa:

Bydgoszcz – Mrągowo – Wigry (Wigierski Park Narodowy) – Sejny – Augustów – Sokółka – Bohoniki – Kruszyniany – Supraśl – Białystok – Narwiański Park Narodowy – Tykocin – Twierdza Osowiec – Biebrzański Park Narodowy – Bydgoszcz (Pętla około 1300 km)

UWAGA!!! Wybór modelu kampera zależy od dostępności w danym terminie.

Kamper Ford Challenger 264 Graphite Premium 2021

Silnik: 2.0 TDCi 170 KM z automatyczną skrzynią biegów
Miejsca homologowane: 5
Miejsca noclegowe: 5

Kamper Fiat Pilote C690G 2021

Silnik: 2.3 TDi 140 KM z manualną 6-biegową skrzynią biegów
Miejsca homologowane: 6
Miejsca noclegowe: 6

dzień 1
Wyjazd z Bydgoszczy. Przejazd w stronę Mrągowa. Odpoczynek nad jeziorem, spacer po mieście. Po drodze można odwiedzić Olsztyn, Mrągowo i zamek w Rynie, bądź Twierdzę Boyen. Nocleg na kempingu PTTK w Wilkasach (www.pttkwilkasy.pl).

dzień 2
Po śniadaniu przejazd w stronę Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie można zacząć od mało uczęszczanego miejsca, z którego rozciąga się piękny widok na klasztor kamedułów w Wigrach. Należy dojechać do Cimochowizny, aż do końca drogi skąd rozciąga się panorama na jezioro i słynny klasztor. Przejazd do Starego Folwarku i zwiedzanie Muzeum Wigier (www.wigry.org.pl/mw), wejście na wieżę widokową. Przejazd do klasztoru pokamedulskiego, zwiedzanie (www.fundacja.wigry.pro). Przejazd na nocleg do Wysokiego Mostu. Popołudnie na spacery i jazdę na rowerze po okolicy. Można również skorzystać z pobliskich ścieżek edukacyjnych, które przygotował Wigierski Park Narodowy. Nocleg na kempingu Jurkun w Mikołajewie (www.jurkun.wigry.pl).

dzień 3
Po śniadaniu czas na wycieczki rowerowe po okolicy, spływ kajakowy Czarną Hańczą czy zabawy nad jeziorem. Nocleg

dzień 4
Po śniadaniu wyjazd do Sejn. Spacer po mieście. Warto zwrócić uwagę na wielokulturowość miejscowości. Z jednej strony można tu oglądać podominikański klasztor z bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, z drugiej Białą Synagogę i pobliski Dom Talmudyczny. W czasie spaceru trzeba spojrzeć na niepozorny chociaż piękny ratusz . Warto też wstąpić do Muzeum Ziemi Sejnieńskiej. Przejazd do Augustowa. Spacer po mieście, po nadrzecznej promenadzie. Rejs z przystani miejskiej po jeziorach i Kanale Augustowskim. Wizyta w Muzeum Kanału Augustowskiego (www.apk.augustow.pl/muzeum). Odpoczynek na jednej z plaż w Augustowie i okolicy. Nocleg na kempingu Królowa Woda w Augustowie (www.krolowa-woda.augustow.pl).

dzień 5
Śniadanie i wyjazd z kempingu w stronę Sokółki. Zwiedzanie Muzeum Ziemi Sokólskiej z wystawą dotyczącą m.in. tatarów mieszkających na tych terenach. To tutaj można rozpocząć zwiedzanie Szlaku Tatarskiego. Przejazd do dwóch miejscowości Bohoniki i Kruszyniany, w których są zachowane meczety. Warto wejść do meczetów i posłuchać opowieści przewodników – tatarów. Koniecznie zajrzyjcie na mizary, cmentarze muzułmańskie na których nadal odbywają się pochówki. Będąc w Kruszynianach warto zajrzeć do restauracji „Tatarska Jurta” i skosztować tatarskiej kuchni. Potrawy są podawane w tradycyjny sposób (www.kruszyniany.pl/). W drodze do Supraśla warto zajrzeć do Silvarium czyli leśnym ogrodzie . Nocleg na parkingu przy plaży miejskiej w Supraślu. Dostęp do toi-toi, brak podłączenia do prądu i wody. Brak sanitariatów.

dzień 6
Po śniadaniu zwiedzanie Supraśla, zabawy na plaży i wizyta w Muzeum Ikon i Monasterze Prawosławnym (www.monaster-suprasl.pl). Do Monasteru warto pójść spacerem promenadą wzdłuż rzeki. Przejazd do Białegostoku i zwiedzanie miasta. Spacer po ogrodach pałacu Branickich, wejście na wieżę widokową kościoła św. Rocha i podziwianie panoramy miasta. Będąc w Białymstoku koniecznie trzeba wejść do jednej z cerkwi w mieście. Nocleg w Białymstoku w OSW Dojlidy przy plaży

dzień 7
Po śniadaniu przejazd do Kurowa i Narwiańskiego Parku Narodowego. Warto wypożyczyć kajaki i udać się na spływ Narwią. Narwiański Park Narodowy chroni bardzo unikatowe rozlewiska a więc przez Park nie przebiegają szlaki piesze i rowerowe. Najlepszy sposób to zwiedzanie z poziomu kajaka. Nocleg na kempingu przy siedzibie Parku Narodowego przy rozlewiskach Narwi (www.npn.pl).

dzień 8
Po śniadaniu wyjazd do Tykocina. Zwiedzanie zamku (www.zamekwtykocinie.pl) i wizyta w Wielkiej Synagodze (www.muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-tykocinie). Warto zatrzymać się na posiłek w restauracji „Tejsza”, sąsiadującej z synagogą. Dalej Carską Drogą ze Strękowej Góry do Twierdzy Osowiec. Carska Droga powstała za czasów Cara Mikołaja II, który zlecił budowę drogi wśród bagien i polodowcowych wydm. Miała łączyć twierdze w Osowcu, Łomży i Grodnie. Warto zatrzymać się na spacer ścieżką Długa Luka aż do wieży widokowej z panoramą na Bagno Ławki. Na drodze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo często spacerują nią łosie ☺ Jesteśmy w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego, największego Parku Narodowego w Polsce. Docieramy do Twierdzy Osowiec, która nigdy nie została zdobyta. Twierdza znajduje się na terenie wojskowym dlatego przed wejściem należy wylegitymować się dowodem osobistym a zwiedzać można tylko z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około dwóch godzin. Nocleg na polu namiotowy Bóbr w Biebrzańskim Parku Narodowym z cudownym widokiem na rozlewiska Biebrzy (www.biebrza.org.pl/101,pola-namiotowe-i-schroniska).

dzień 9
Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Bydgoszczy. Po drodze postój na odpoczynek nad jeziorem w Lidzbarku lub nieopodal nad jeziorem Wapierskim. Przyjazd do Bydgoszczy.

cena

od 7 100 PLN (cena podana przy założeniu 6 osób)

cena obejmuje

  Wynajem kampera
  Nocleg na kempingach według programu (w przypadku braku miejsc na kempingach
rezerwacje dokonujemy rezerwacji w pobliskich kempingach za zgodą uczestników)

  Ubezpieczenie turystyczne
NNW
  Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

cena nie obejmuje

  Wyżywienia
  Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów