Wyprawa kamperem – Północne kolory białych nocy

}

16 dni

Norwegia

max. 6 osób

Białe noce to zjawisko występujące daleko na północy, na dużych szerokościach geograficznych. Polega na tym, że zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. Słońce nie chowa się za horyzont a tylko lekko go „muska” i wstaje ponownie. Powoduje to, że przez kilka miesięcy w roku nie zapadają całkowite ciemności. W związku z tym, że najpiękniejsze wyspy świata według National Geographic, Lofoty, leżą za kołem podbiegunowym to będzie idealne miejsce do obserwowania białych nocy w pięknych okolicznościach przyrody. W czasie tej wyprawy zobaczysz najpiękniejsze zakątki Norwegii. Droga na północ poprowadzi nas przez najpiękniejsze zakątki Norwegii: wodospady, fiordy, góry, lodowce, to wszystko mieści się w jakże małym kraju, który jest niezwykle przyjazny mieszkańcom, turystom a przede wszystkim przyrodzie. Jeśli chcecie poznać niezwykłą norweską przyrodę to ruszajcie z nami na podbój północy!

Termin wyjazdu:

Oferta ważna cały rok (w zależności od dostępności kamperów w danym terminie)

Trasa:

Bydgoszcz – Hirtshals (Dania) – Bergen – Hardangervidda – Flam – Briksdal – Geiranger – Alesund – Droga Troli – Trondheim – Bodo – A – Reine – Henningsvaer – Svolvaer – Ramberg – Moskenes – Sztokholm – Bydgoszcz (Pętla około 5600 km)

UWAGA!!! Wybór modelu kampera zależy od dostępności w danym terminie.

Kamper Ford Challenger 264 Graphite Premium 2021

Silnik: 2.0 TDCi 170 KM z automatyczną skrzynią biegów
Miejsca homologowane: 5
Miejsca noclegowe: 5

Kamper Fiat Pilote C690G 2021

Silnik: 2.3 TDi 140 KM z manualną 6-biegową skrzynią biegów
Miejsca homologowane: 6
Miejsca noclegowe: 6

dzień 1
Przejazd z Bydgoszczy do Hirtshals, zaokrętowanie na prom (www.fjordline.com/en).
dzień 2
Przypłynięcie do Bergen – miasta, w którym deszcz pada przez większość dni w roku ale nie przeszkadza to mieszkańcom i turystom w pokochaniu go bezgranicznie. Bergen jest idealnym punktem wypadowym do atrakcji zachodniego wybrzeża i Bramą Fiordów. To bardzo klimatyczne miasto gdzie nowoczesność miesza się z duchem hanzeatyckiego świata. W okresie rozkwitu Hanzy Bergen było potężnym ośrodkiem tej organizacji a świadkiem do dzisiaj opowiadającym niezwykłą historię jest Bryggen. Starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z drewnianą zabudową. Będąc w Bergen trzeba udać się na słynny targ rybny i spróbować owoców morza. Zwiedzanie Bergen zakończymy na górze Fløyen, z której rozpościera najbardziej znana i absolutnie przepiękna panorama miasta. Na górę zawiezie nas Fløibanen, kolejka, która jest atrakcją samą w sobie (www.floyen.no/en/floibanen/). Nocleg na kempingu (www.lonecamping.no/en).
dzień 3
Po śniadaniu przejazd na płaskowyż Hardangervidda będący największym Parkiem Narodowym w Europie, w którym panuje prawdziwie arktyczny klimat. To tutaj polarnicy ćwiczą do wypraw na bieguny. Marek Kamiński tutaj właśnie przygotowywał się do swojej wyprawy na Biegun Północny. Po drodze zatrzymamy się na krótki postój przy jednym z najpiękniejszych wodospadów w Norwegii, Vøringfossen. Można zarezerwować wycieczkę kajakowa po fiordzie. Fiord i góry z poziomu wody wyglądają zupełnie inaczej, pozwalają się do siebie zbliżyć. Natura jest tu na wyciągnięcie dłoni. Nocleg na kempingu (www.saebocamping.com)
dzień 4
Śniadanie i przejazd do Flåm (www.norwaysbest.com/flamsbana/flamsbana—the-flam-railway/). To tutaj doświadczymy jednej z najbardziej ekscytujących podróży pociągiem. Linia kolejowa ma zaledwie 20km ale pokonuje 864m różnicy wzniesień, 20 tuneli i wiadukt. Po drodze pociąg zatrzymuje się na chwilę przy przepięknym wodospadzie Kjosfossen. Po nadzwyczajnej podróży udamy się na punkt widokowy Stegastein, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Aurlandsfjord i Næroyfjord. Przejazd najdłuższym tunelem na świecie, Lærdaltunellen (24 km) do Sogndal. Nocleg na kempingu (www.flaam-camping.no).
dzień 5
Zaraz po śniadaniu wyruszymy do Briksdal. Przejdziemy krótkim szlakiem (około 45 minut) do jęzora lodowca. Polecamy udać się do Hellesylt na rejs statkiem po fiordzie Geiranger – jednym z dwóch fiordów wpisanych na listę UNESCO. Fiord jest niezwykle malowniczy, otaczają go strome zbocza gór wpadające prosto do wody (www.geirangerfjord.no/geirangerfjord-sightseeing-5). Przejazd słynną, pełną zakrętów Drogą Orłów. Z każdym kolejnym zakrętem roztacza się piękniejszy widok. Przejazd do Ålesund. Nocleg na kempingu (www.volsdalencamping.no/).
dzień 6
Śniadanie i zwiedzanie Alesund. Miasto zostało całkowicie spalone na początku XX wieku i odbudowane w stylu Art. Nouveau. Wąskie uliczki, budynki z wieżyczkami, kanały i mostki tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Wjedziemy na wzgórza Aksla, aby zobaczyć panoramę całego miasta. Wizyta w Oceanarium, które ukazuje przyrodę podwodną całego norweskiego wybrzeża (www.atlanterhavsparken.no). Nocleg na kempingu.
dzień 7
Po śniadaniu przejazd Drogą Trolli do Andalsnes. Przejazd do Molde a stamtąd słynną Drogą Atlantycką przez Kristiansund do Trondheim. Droga jest dziełem architektury i wiedzie przez 8 ostów spinając maleńkie wysepki. Jadąc tą drogą ma się wrażenie podróży przez otwarty ocean. Nocleg (www.storsandcamping.no).
dzień 8
Śniadanie, spacer po Trondheim. Nocleg
dzień 9
Przyjazd do Bodo – miasta północnego słońca. Bodo zamieszkuje ok. 50 000 mieszkańców i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Północnej Norwegii, ok. 200 km na północ od koła podbiegunowego. Jest to ostatni przystanek na trasie kolejowej norweskich linii kolejowych. Dalej na północ kolej już nie dociera. Po krótkim spacerze po centrum miasta transfer na terminal promowy. Rejs promem potrwa około trzech godzin i przeniesie nas na magiczny archipelag (www.torghatten-nord.no/english). Zakwaterowanie i kolacja. Nocleg (www.moskenescamping.no)
dzień 10
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie archipelagu. Pojedziemy do małej wioski rybackiej Å, położonej na końcu archipelagu i na końcu drogi E10. Miejscowość oferuje zwiedzanie Muzeum Sztokfisza. Obowiązkowym punktem wizyty musi być piekarnia wypiekająca najlepsze ciastka cynamonowe w całej Norwegii. Później czeka nas wizyta w Reine. Postój przy punkcie widokowym, z którego można sfotografować najbardziej charakterystyczną górę Lofotów. Z centrum Reine można udać się szybką łodzią do jaskini Refsvika (www.reineadventure.com). Zamiast rejsu łodzią można wejść na szczyt Reinebringen, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Nocleg.
dzień 11
Po śniadaniu powrót do Reine i wycieczka do plaży Bunes. Można wypożyczyć kajaki i wraz z grupą i i instruktorem wybrać się do piaszczystej zatoczki . Dotrzeć tam można jedynie drogą morską więc czeka nas niesamowita przygoda w kajaku i zapierające dech w piersi widoki. Można wybrać też rejs łódką, która odpływa z przystani w Reine (należy wcześniej sprawdzić rozkład rejsów). Nocleg
dzień 12
Zaraz po śniadaniu ruszymy na objazdową wycieczkę po całym archipelagu. Odwiedzimy m.in. zachowaną w niemal niezmienionym kształcie ukrytą między skałami wioskę rybacką Nusfjord. Dotrzemy do Henningsvaer, które nazywane jest Wenecją Północy. Droga do miejscowości wiedzie zakręconą serpentyną pokonującą kilka mostów. Zobaczymy jedno z najpiękniej położonych boisk na świecie. Wyryte na skale boisko piłkarskie otoczone oceanem. Dotrzemy do Svolvaer, stolicy Lofotów i największego miasta archipelagu. Miejscem, którego nie można ominąć będąc na Lofotach jest Muzeum Wikingów, które opowiada o historii, zwyczajach i tradycjach ludów północy (www.lofotr.no/en). Po drodze polecamy zatrzymać się na plaży Ramberg. Nocleg w okolicy Svolvaer (www.sandvika-camping.no/nb).
dzień 13
Śniadanie i kolejny dzień przygód. Można wybrać się na widokowy rejs szybką łodzią RIB boat do Trollfjordu. W czasie rejsu będziemy mieć okazję spotkać orły morskie i doświadczyć jednych z najbardziej malowniczych krajobrazów na Lofotach. Wycieczka dla miłośników przyrody. Wycieczka rozpoczyna się od nabrzeża w Svolvaer i prowadzi przez Raftsundet aż do Trollfjorden. To jedna z najbardziej dramatycznych scenerii, jakie Norwegia ma do zaoferowania. W Raftsundet jest duża populacja orłów morskich, a jedną z najważniejszych atrakcji jest niewątpliwie to, że orzeł krąży kilka metrów nad głową (www.xxlofoten.no/zodiac-trollfjord). Nurkowanie zwykle kojarzy się z egzotycznymi ciepłymi krajami. Ale północ Norwegii to doskonałe miejsce na spróbowanie swoich sił w podwodnych wojażach w trochę zimniejszym otoczeniu. Profesjonaliści ze szkoły nurkowej zaopiekują się każdym uczestnikiem i przeszkolą go w użytkowaniu sprzętu. Arktyczna toń nie zawodzi kolorami i mnogością ryb do podglądania (www.lofoten-diving.com/kategorie/first_time_diver). Można też po prostu wybrać się na górską wycieczkę w okolicach Svolvaer lub Henningsvaer. Nocleg.
dzień 14
Przejazd na terminal promowy w Svolvaer i rejs do Skutvik. Przejazd przez Szwecję w stronę Nynashamn. Nocleg po drodze.
dzień 15
Przejazd w okolice Sztokholmu i zaokrętowanie na prom w Nynashamn (www.polferries.pl).
dzień 16
Przyjazd do Bydgoszczy.

cena

od 22 500 PLN (cena podana przy założeniu 6 osób)

cena obejmuje

  Wynajem kampera
  Nocleg na kempingach według programu (w przypadku braku miejsc na kempingach
rezerwacje dokonujemy rezerwacji w pobliskich kempingach za zgodą uczestników)

 Opłaty za bilety promowe na trasie Hirtshals – Bergen, Nynashamn – Gdańsk z noclegami w kabinach wewnętrznych
rezerwacje dokonujemy rezerwacji w pobliskich kempingach za zgodą uczestników)
Opłaty za bilety promowe na trasie Bodo – Moskenes, Svolaver – Skutvik
  Ubezpieczenie turystyczne

  Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

cena nie obejmuje

  Wyżywienia
  Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
  Opłaty za pozostałe bilety promowe