PERU – BOLIWIA
16 dni
peru, boliwia
min. 8 osób
Niesamowita wyprawa do dawnego “Imperium Inków” obejmujące tereny obecnego Peru i Boliwii. Zapraszamy do poznania bogatej kultury obecnych i dawnych mieszkańców Andów. Indianie, niesamowite górskie przełęcze, urocze boliwijskie miasteczka m.in Cajamarca, zagubione miasto Macchu Picchu i Tiahuanaco, mityczne jezioro Titicaca oraz słynną Dolinę Księżycową.
TERMIN:
22.04.2020 – 07.05.2020
UWAGI:
Minimalna liczba uczestników – 8 osób.
INFORMACJE DODATKOWE:
Propozycje lotów:
Wylot:
22.04.2020
Warszawa 06:00 – 08:00 Amsterdam
Amsterdam 12:35 – 18:05 Lima
Powrót:
06.05.2020
Lima 19:55 – 15:05+1 Amsterdam
Amsterdam 20:20 – 22:10 Warszawa
Cena od: 4420 PLN
Wymagane dokumenty:
Paszport: ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu z Peru.
Obywatele Polski na terenie Peru mogą przebywać bez wiz https://www.gov.pl/web/dyplomacja/peru
Noclegi w sprawdzonych hotelach 3* / 4 *
14 x śniadanie, 10 x obiad, 7 x kolacja, na pozostałe posiłki każdy przeznacza kwotę zgodną z własnym budżetem. Nasi przewodnicy zarekomendują restauracje warte odwiedzenia w danym miejscu.
Przejazdy prywatnymi minibusami dla grupy, w Uyuni samochody 4 x 4.
Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW („żółtaczka”) A i B.
Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz https://www.medycynatropikalna.pl/kraj/peru/201
Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Pora sucha trwa od kwietnia do października, wtedy są najmniejsze opady deszczu. Zarówno maj jak i wrzesień to dobry okres na podróż do Peru i Boliwii, bo jest dobra pogoda (dużo słońca i mało opadów w górach i dżungli), a nie ma tyle turystów co w sezonie wakacyjnym.
Krótkie spodenki , długie spodnie, buty sportowe lub trekkingowe, koszulki – kilka sztuk z krótkim i z długim rękawem, polar lub ciepła bluza , kurtka przeciwdeszczowa, okulary przeciwsłoneczne, ciepła czapka i czapka z daszkiem, bielizna, strój kąpielowy, środek przeciw moskitom: sugerujemy np. Mugga 50% DEET; rzeczy chroniące przed słońcem: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, czapka z daszkiem, krem z wysokim filtrem.
dzień 1 - Warszawa-Lima
Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Kolacja. Nocleg.
dzień 2 - Lima - Cusco
Przejazd na lotnisko i przelot do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cusco „Pępek Świata”, leżącego na wysokości 3.400 m n.p.m. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu, czas na aklimatyzację. Po obiedzie city tour. Naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiąże się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego.
Powrót do miasta Cusco. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu rzekomego szóstego Inki – Inka Roca znajduje się słynny dwunastokątny kamień. Nocleg.
dzień 3 - Święta Dolina Inków
Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kaplana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna tajemnica nie rozwiązana. Nocleg w Cusco lub w Urubamba.
dzień 4 - Aguas Calientes
Po śniadaniu udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczna zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami, a tak zwaną wysoką dżunglą. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu fakultatywnie możliwość kąpieli w gorących źródłach (wstęp ok. 8 USD). Nocleg.
dzień 5 - Machu Picchu
Wczesna pobudka. Przejazd krętą drogą wśród bujnej tropikalnej roślinności aby dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie.
dzień 6 - Cusco - Puno
Po śniadaniu przejazd do Puno, miasta położonego na brzegu jeziora Titicaca (3.850 m n.p.m). Pierwszy przystanek w miasteczku Andahuaylillas, w którym znajduje się kościółek z XVI w. Najciekawszą atrakcją jest kompleks archeologiczny Raqchi, gdzie znajduje się Świątynia Wiracocha. Po obiedzie typu bufet w miejscowości Sicuani, zatrzymamy się jeszcze na przełęczy La Raya (4.350 m.n.p.m.) oraz w Pucara, gdzie znajdują się przedinkaskie ruiny. Dojazd do Puno i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
dzień 7 - Puno – Copacabana - La Paz
Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia.
Wyjazd do Boliwii. Przekroczenie granicy peruwiańsko – boliwijskiej w Kasani, zmiana czasu na boliwijski (jedna godzina do przodu). Krótki postój w Copacabana i wizyta w Kościele Maryjnym – miejscu kultu Matki Boskiej Gromniczej (Candelaria) i pielgrzymek z tym związanych. Przejazd do La Paz, położonego na stoku Kordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya (byłym najwyżej położonym na świecie torze narciarskim) i imponującym Illimani. Zakwaterowanie w hotelu. Spacerem, zwiedzamy administracyjną stolicę Boliwii (Wysokie Peru). Blisko hotelu znajdują się uliczki, na których dominuje handel uliczny. Zwiedzanie „targu czarownic”. Nocleg.
dzień 8 - La Paz - Uyuni
Przejazd na lotnisko i przelot do Uyuni. Wyjazd samochodami 4 x 4 z Uyuni w kierunku wioski Mallku Cueva Villamar, w trakcie przejazdu odwiedzimy cmentarzysko pociągów z bardzo starymi lokomotywami, kościół San Cristobal i miejscowości Culpina K i Alota, a także Valle de las Rocas – dolinę w której znajdują się słynne formacje skalne uformowane przez wiatr. Zakwaterowanie w hotelu, po południu odwiedzimy rysunki jaskiniowe i twierdzę Tomas Lakjas.
dzień 9 - Uyuni
Rozpoczęcie wycieczki po salarze Uyuni, przejazd do laguny Colorada i zwiedzanie okolic jeziora, gdzie będzie okazja obejrzeć sławne James Flamencos (James czerwonak) jedyne egzemplarze tego gatunku na świecie. Kontynuujemy przejazd w kierunku północnym odwiedzając pustynię Siloli, gdzie zobaczymy ciekawą formacje skalną znaną jako Arbol de Piedra (drzewo z kamienia) , ponadto zobaczymy mniejsze laguny Hedionda, Cañapa, Ramaditas, Chiarcota i Honda, docieramy do hotelu zbudowanego z soli.
dzień 10 - Uyuni - La Paz
Wyjazd w kierunku Wielkiego Salaru, gdzie zobaczymy wydobycie soli, lokalni mieszkańcy wytłumaczą nam proces suszenia, mielenia i pakowania soli gotowej do spożycia. Zwiedzimy również wyspę Incahuasi (Isla del Pescado) znajdującą się na pustyni solo ma której możemy podziwiać liczne gigantyczne kaktusy o wysokości ponad 10 m oraz piękny krajobraz. Kontynuujemy podróż w kierunku północnym u stóp wulkanu Tunupa, aby odwiedzić Pucara Ayque gdzie odwiedzimy twierdze prekolumbijską i mumie znajdujące się w niej. Tu będzie również okazja podziwiać wspaniały zachód słońca. Po południu przejazd na lotnisko i przelot do La Paz.
dzień 11 - La Paz - Tiahuanaco-Puno
Korzystając z tej sieci Teleferico (kolejka linowa) będziemy mieć możliwość skorzystania z przejazdu systemem transportu naziemnego po linie, łączącego miasta La Paz i El Alto. Od momentu oddania do eksploatacji trzech pierwszych linii (Czerwona – Żółta – Zielona), miejski transport linowy stał się najdłuższym tego rodzaju w świecie. La Paz, stolica administracyjna Boliwii jest najwyżej położoną stolica na świecie (3,600 m n.p.m.). Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzące krajobraz nie z tej ziemi. Powrót do centrum miasta: Plaza Murillo, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Parlament i Katedra; punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na cale miasto; intrygujący targ czarownic pełen amuletów, dziwnych mikstur i ziół. Spacer po targowych uliczkach z ludowym rękodziełem. Wycieczka do ruin siedziby jednej z najstarszych kultur preinkaskich – Tiahuanaco, znajduje się tam słynna monolityczna Brama Słońca z podobizna legendarnej postaci antropomorficznej Wiracochy. Przekroczenie granicy w Desaguadero, przejazd do Puno.
dzień 12 - Puno-kanion Colca
Wycieczka do Kanionu Colca. Rozpoczynamy naszą drogę do Chivay znajdującego się w odległości około 250 km od Puno. Przejeżdżamy przez Juliaca (45 Km od Puno), prężne handlowe miasto gdzie znajduje się lotnisko ułatwiające wizytę jeziora Titiqaqa. Droga przebiegnie przez teren płaskowyżu Altiplano ozdobionego surowymi lecz pięknymi krajobrazami. Wyróżniamy jezioro Lagunillas, gdzie będziemy obserwować ptaki migracyjne i lokalne. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg.
dzień 13 - kanion Colca – Arequipa
Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polską ekipę kajakarzy Canoandes w 1981 roku. Przejazd do Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko ży jących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m n.p.m. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany. Nocleg.
Wieczorem (tylko wtorki i środy do godz. 20:00) możliwość zwiedzenia klasztoru Św. Katarzyny, koszt wstępu ok. 13 USD.
dzień 14 - Arequipa - Nazca
Wcześnie rano wyjazd w kierunku Nazca słynną autostradą Panamericana, która ciągnie się niemal nieprzerwanie przez obie Ameryki, od Alaski aż po Ziemie Ognistą. Nieco monotonny krajobraz nadbrzeżnej pustyni urozmaicają tętniące życiem zielone doliny nawadniane wodą spływającą z gór oraz ciekawe formacje skalne i strome klify wpadające do oceanu. Dojazd do Nazca. Czas wolny . Nocleg.
dzień 15 - Nazca – Paracas - Lima
Wcześnie rano przejazd do Paracas. Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacja Krzyża Południa ,a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Dzięki dużej populacji ptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych. Przejazd do Limy, panoramiczne zwiedzanie Limy kolonialnej, transfer na lotnisko i wylot z Peru.
dzień 16 - Warszawa
Przylot do Warszawy i zakończenie imprezy.
cena
4250 $ / osoba
cena obejmuje
Zakwaterowanie 4*/3* pokoje typu standard
Wyżywienie zgodnie z programem
Przejazdy prywatnymi minibusami dla grupy, w Uyuni samochody 4 x 4
Transfery z i na lotniska
Zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
Wstępy do zwiedzanych obiektów
Opiekę pilota Biura Podróżników Flugo
Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna SIGNAL IDUNA KL 50.000 EUR, NNW 20.000 PLN, BP 2.000 PLN, OC 200.000 PLN
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
cena nie obejmuje
Kosztów biletów lotniczych już od 4420 PLN
Kosztów lokalnych przelotów: Lima – Cusco ok. USD 120/od osoby, La Paz – Uyuni – La Paz ok. 220-300 USD/od osoby
Dodatkowych posiłków nie ujętych w programie
Napojów do posiłków
Zwyczajowych napiwków ok. 80 USD
Własnych wydatków